Ik was gisteren bezig aan een website voor een klant, die graag ook de optie wil om nieuwsbrieven te versturen. Doordat de klant nogal een low budget (is een stichting) heeft, moest ik gaan uitkijken op het net naar een gratis optie voor website beheerders om nieuwsbrieven te versturen.
Ik kwam zo op twee plug-ins terecht:
- WordPress newsletter plugin (met als nadeel dat er niet meer aan wordt gewerkt, dus support kan je mooi vergeten als iets mis gaat)
- WordPress mailing list plugin (lijkt me wel een heel mooie plug-in, maar is niet gratis)
Ik kwam toen op het idee, om FeedBurner te gebruiken als service om nieuwsbrieven te versturen, zonder dat jou artikelen op je website worden vertoond.
Hieronder heb ik in stappen uitgelegd hoe we dit gaan doen:
-
Maak een nieuwe page template aan. Ga in je thema folder, maak een kopie van page.php, hernoem de kopie naar nieuwsbrief.php. Zet helemaal bovenaan:
<?php
/* Template Name: nieuwsbrief
*/
?>
- Ga nu naar je blog, log in, en maak nu een nieuwe rubriek aan (noem het “nieuwsbrief“)
-
Ga nu naar FeedBurner, en maak een nieuwe feed aan. Als je website SEO vriendelijke URL’s heeft, typ dan voorbeeld als feed adres:
http://www.voorbeeld.nl/nieuwsbrief/feed/
Heb je geen SEO vriendelijk URL’s op je website, dan moet je zoiets als dit typen:
http://www.voorbeeld.nl/?cat=5&feed=rss2 (je moet getal 5 vervangen met de juiste category ID)
-
Ga nu naar Publicize en daarna op Email Subscriptions (in Feedburner zelfs), daar pak je de HTML code nadat je het hebt geactiveerd. Het ziet er zo uit:
<form style=”border:1px solid #ccc;padding:3px;text-align:center;” action=”http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify” method=”post” target=”popupwindow” onsubmit=”window.open(‘http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=HIERJEADRES‘, ‘popupwindow’, ‘scrollbars=yes,width=550,height=520′);return true”><p>Zet hieronder uw e-mail adres:</p><p><input type=”text” style=”width:140px” name=”email”/></p><input type=”hidden” value=”HIERJEADRES” name=”uri”/><input type=”hidden” name=”loc” value=”en_US”/><input type=”submit” value=”Aanmelden” /></form>
-
Pak de code, en plak dat in je nieuwsbrief.php, vlak onder waar je inhoud wordt opgeroepen. Kijk dus uit naar:
<div class=”entry”>
Vlak daaronder kun je het plakken. (let wel dat het misschien wel anders is in je eigen thema, moet je even vragen aan iemand als je er niet uitkomt, of even zoeken op het net).
- De bestand nieuwsbrief.php uploaden
- Maak nu een nieuwe Page (pagina) aan in je website of blog, speciaal bestemd voor waar je nieuwsbrief formulier zal komen, kies daar als sjabloon voor “nieuwsbrief”, publiceer het. Je hebt nu dus een pagina op je blog waar gebruikers zich kunnen inschrijven aan je nieuwsbrief.
- Nu moeten we ervoor zorgen dat je nieuwsbriefjes die in feite gewoon blog artikelen zijn, niet te voorschijn komen op je website. Dit doen we door de rubriek uit te sluiten (oftewel “excluden”). Download, upload en activeer de plug-in:
- Klaar.
Hiermee kan je ervoor zorgen dat categories niet zichtbaar zijn vanuit je website. Open het bestand dat je in het mapje vindt, en geef in het bestand aan welk ID je wilt uitsluiten. Zie regel 14:
$cats_to_exclude = ’7′; (geef het juiste getal aan van je rubriek, daarna opslaan en uploaden)
Je hebt nu dus een gratis systeem op je website of blog, waarmee je onbeperkt nieuwsbriefjes kan versturen aan onbeperkt hoeveelheid gebruikers, zonder dat je daarvoor hoeft te betalen.
De voordelen van WordPress in combinatie met Feedburner is onbeperkt, gebruikers die al ervaring mee hebben, weten het door te vertellen. Om een paar van die voordelen op te noemen:
- Je kunt nieuwsbrief versturen via MS Office Word alsof je gewoon een document hebt zitten typen (met opmaak en al, gewoon “nieuwsbrief” als rubriek gebruiken)
- Je kunt zelf bepalen op welk tijdstip je nieuwsbriefjes worden aangeleverd
- Je kunt ook Windows Live Writer gebruiken om nieuwsbriefjes te versturen (ook alle HTML controle ervan in je eigen handen)
- Je kunt van tevoren online bekijken hoe het eruit ziet
- Gebruikers hebben altijd een online versie beschikbaar waar ze altijd terug kunnen gaan, als opmaak etc. niet zo goed komt in hun webmail
- Verschillende gratis tools die je van Feedburner krijgt om statistieken bij te houden
- Verkeer meten kan ook gewoon via Google Analytics
- Jouw RSS en email abonnees overzichtelijk op één plek
- Het is gratis
Veel succes.
Abonneer aan dit blog via RSS of via e-mail, om op de hoogte te blijven van de meest recente ontwikkelingen. Volg mij op Twitter.
Relevante items
Het is inderdaad een optie voor een low-budget-klant. Je moet echter wel redelijk verstand hebben van webbouwen, wat het luistert nogal nauw.
Er zijn ook gratis mogelijkheden om nieuwsbrieven te versturen. Alleen zit er dan vaak geen mogelijkheid tot statistieken bij.
Dankjewel voor je reactie René.
Kan je dan wel Google Analytics gebruiken om de statistieken bij te houden?
Als je in je nieuwsbrief verwijst naar artikelen op je website, kan dat natuurlijk wel. Ook kun je natuurlijk je nieuwsbrief alleen on-line zetten. Ook dan kun je met Google Analytics de statistieken bijhouden.
Ik vind zo’n gratis maildienst alleen een optie als je geen statistieken wilt bijhouden. Verder heb je al voor onder de € 100,-/jaar mogelijkheden genoeg voor maildiensten met statistieken. Het ligt er maar net aan hoeveel het je opbrengt
Hallo,
Thx voor deze handleiding, maar ik heb een probleem: de feed werkt gewoon, maar bij een nieuwe inhoud krijgen de subscribers geen mail en ook zijn de subscribers niet te zien op de beginpagina van Feedburner, maar wel onder Email Subscriptions. Wat doe ik fout? Kun je me helpen?
Alvast bedankt.